podłoga betonowa

Kilka słów o podkładach betonowych

Dodano 08.08.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Podkład betonowy nazywany jest również jastrychem, wylewką lub szlichtą. Zazwyczaj jest on zabezpieczającą warstwą podłogi, którą układa się bezpośrednio pod posadzką. Idealnie wykonany podkład, to taki, który jest sztywny, gładki oraz odporny na pękanie i uszkodzenia mechaniczne. Można więc powiedzieć, że podkład to istotna warstwa zabezpieczająca.  Warto również zaznaczyć, że wytrzymałość podkładu na ściskanie w obiektach użyteczności publicznej powinna wynosić ok. 20 MPa.

Ogólna charakterystyka

Podkłady betonowe – jak sama nazwa mówi – wykonane są z betonu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystko co powstaje w pompie do betonu musi być betonem, ponieważ betonem jest masa, która charakteryzuje się plastyczną konsystencją, i w której użyto kruszyw o średnicy 16 mm. Podkład jest o wiele bardziej zwarty, pełny i posiada większą ilość porów. Ogromna ilość wykorzystanego cementu, dodatki uplastyczniające oraz grube kruszywa sprawiają, że podkłady charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Instalację podkładów betonowych poleca się szczególnie w przypadku wykonania posadzki typu żywicznego. Warto wiedzieć, że do zastosowania żywicy na posadzkę, konieczne jest osiągnięcie odpowiednich parametrów podkładu w zakresie wytrzymałości na odrywanie i ściskanie. Wykonanie podkładów zaleca się również w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego.

Podkłady anhydrytowe i cementowe

Tego typu podkłady osiąga się ze specjalistycznych mieszanek składników, które należy rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. Najtańsze, ale i najbardziej czasochłonne w przygotowaniu są mieszkanki cementowe, które przygotowuje się na budowie z wody, pisaku i cementu. Mieszanki te charakteryzują się konsystencją półsuchą lub gęsto plastyczną. Do rozrobienia podkładów półsuchych używa się mniejszej ilości wody, dzięki czemu mają one o wiele większą wytrzymałość niż klasyczne zaprawy. Warto również wspomnieć, że do przygotowywanych na budowie podkładów można dodawać środki uplastyczniające, przyspieszające wiązanie lub uszczelniające.