posadzki

Posadzki żywiczne

Dodano 29.01.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Posadzki żywiczne zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Dzieje się tak przede wszystkim przez wzgląd na ich szerokie zastosowanie. Warto jednak już na samym początku zaznaczyć, że aby posadzki spełniały swoją główną funkcję, a więc ochronną, to powinny być dobrane w sposób indywidualny, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, w którym zostaną ułożone. Dodatkowo w trakcie nakładania konieczne jest przestrzeganie restrykcyjnych wymogów technologicznych.

Ogólne informacje

Posadzki żywiczne polecane są przede wszystkim do użytku w budownictwie ogólnym oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Posadzki tego typu dzieli się na: poliuretanowe, epoksydowe, akrylowe i epoksydowo-poliuretanowe. Warto zaznaczyć, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy obciążeniem posadzki a jej grubością. Im grubsza jest nawierzchnia posadzki, tym większy nacisk jest w stanie wytrzymać. Trzeba jednak zaznaczyć, że istotną rolę odgrywa tutaj również sposób eksploatacji, a przede wszystkim tego, czy poruszające się po posadzce pojazdy, zostały wyposażone w koła z tworzywa sztucznego czy z gumy.

Charakterystyka posadzek żywicznych

Posadzki żywiczne cechują się wysokimi parametrami, w związku z czym są chętnie wybierane przez inwestorów z różnych branż. Co prawda koszt ich wykonania jest stosunkowo wysoki, niemniej jednak zwraca się już po kilku latach użytkowania. Do głównych zalet posadzek żywicznych zaliczyć należy między innymi możliwość otrzymania dowolnego koloru oraz to, że posiadają one właściwości chemoodporne na większość istniejących związków chemicznych. Wybór posadzek żywicznych pozwala również na późniejsze wykonanie nawierzchni łatwych w eksploatacji i utrzymaniu, czyli posadzek bezspoinowych. Dostępne na rynku posadzki żywiczne zakupić można w dwóch wariantach – gładkim lub antypoślizgowym. Zarówno te pierwsze, jak i drugie, potrafią odprowadzać ładunki elektrostatyczne, dzięki czemu sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach, w których umieszczona została specjalistyczna aparatura.