Jak wygląda w praktyce wylewanie płyt fundamentowych?
Zastosowanie odpowiedniego fundamentowania jest konieczne dla uzyskania stabilności potrzebnej dla osiągnięcia dobrego rozkładu obciążeń związanych z masą obiektu na podłoże, na jakim jest on posadowiony. Istotna będzie więc wykorzystania w tym celu technologia. Alternatywą dla użycia ław fundamentowych albo rozmaitych technik palowania jest coraz powszechniej wybierane zarówno przy domkach jednorodzinnych, jak i niewielkich obiektach użytkowych wylewanie płyt fundamentowych. W Gdańsku duże doświadczenie w tym obszarze ma Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Planbet, które zajmuje się ponadto wykonywaniem posadzek przemysłowych. Przekonajmy się, jak powstają płyty fundamentowe i sprawdźmy, jakie mają zalety.
W jaki sposób wykonuje się płyty fundamentowe?
Płyta fundamentowa to monolityczny element wylewany na podłożu i mający wymiar odpowiadający planowanemu zewnętrznemu obrysowi ścian nośnych. Proces jej przygotowania wiąże się z zebraniem wierzchniej warstwy gleby, tzw. humusu, a następnie wyrównaniem i zagęszczeniem gruntu z użyciem drobnego kruszywa. W powstającej podbudowie rozprowadza się też wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne. Podstawą do wylewania płyty jest ułożenie termoizolacji o niskiej nasiąkliwości, np. płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), czyli styroduru. Na niej umieszcza się dodatkową hydroizolację, która również zapobiegnie przesiąkaniu wody podczas wiązania betonu. Ostatnim etapem jest przygotowanie zbrojenia oraz wylanie, zagęszczenie betonu i jego pielęgnacja.
Jakie są zalety korzystania z płyty fundamentowej?
Płyta fundamentowa pozwala na budowę mimo niekorzystnych warunków hydrogeologicznych, ponieważ równomiernie rozkłada ciężar budowli. Jest także dzięki niej uodporniona na oddziaływanie wód gruntowych. Płyta to również skrócenie czasu przeprowadzania prac, gdyż ich zakres jest mniejszy niż przy ławach i ścianach fundamentowych. Liczy się też możliwość dość swobodnej zmiany położenia ścian działowych oraz uniknięcie powstawania mostków termicznych.