Jak wzmocnić posadzkę betonową
Posadzki betonowe to przede wszystkim posadzki przemysłowe, albo inaczej: posadzki betonowe to jedne z najczęściej wybieranych posadzek przemysłowych. Betonowe posadzki wykorzystujemy w halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach i centrach logistycznych, obiektach handlowych, parkingach podziemnych. Ich powierzchnie powinny być odpowiednio wzmocnione i utwardzone chemicznie.
Utwardzenie powierzchniowe posadzki betonowej metodą dst
Jedną z najskuteczniejszych metod wzmacniania posadzek betonowych jest ich utwardzanie metodą DST, dry shake topping. Mówiąc obrazowo, na świeżą, niezwiązaną jeszcze warstwę betonu, rozsypywana jest mineralna posypka, którą wciera się do momentu uzyskania gładkiej i równej powierzchni. Beton z posypką tworzy monolit, powierzchnia betonu jest bardziej odporna na ścieranie. Betonową posadzkę przemysłową można także dodatkowo utwardzać chemicznie za pomocą preparatów polimerowych, krzemianowych, czy akrylowych. Powierzchnia powinna być odpowiednio zaimpregnowana – to nie ułatwia utrzymanie jej w czystości. Trzeba przy tym zaznaczyć, że metody czyszczenia mają wpływ na zużycie wierzchniej warstwy użytkowej posadzek.
Konserwacja i renowacja posadzek betonowych
Odpowiednia konserwacja posadzek betonowych, w tym wybór właściwych preparatów i narzędzi, wykonywanie regularnych napraw, renowacja zgodnie z potrzebami wydłuża żywotność posadzki i zwiększa odporność na działanie czynników fizykochemicznych. Nie ma powierzchni niezniszczalnych. Wykonywanie impregnacji środkami przeznaczonymi do posadzek betonowych jest zalecane minimum co 3 lata, choć w niektórych warunkach (w zależności od obiektu, jego eksploatacji) przydaje się częściej. Uniwersalna wskazówka jest zawsze jedna: już po wykonaniu posadzki betonowej dopytajmy wykonawcę, który oferuje naprawę i konserwację, jak często warto decydować się na odpowiednie zabiegi. Dodatkowo gdy coś nas w międzyczasie zaniepokoi, zauważymy ubytki, czy uszkodzenia, nie zwlekajmy z naprawą.