W jakiej technologii powstaje posadzka polerowana?
Posadzki z betonu polerowanego są powszechnie wykorzystywane w miejscach gdzie występuje duże obciążenie. Znaleźć je można w garażach, halach produkcyjnych, fabrykach, sklepach, podjazdach oraz lotniskach. Charakteryzują się duża trwałością i odpornością na nacisk i urazy. Nie wymagają skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych. Ze względu na popularność prostego stylu, coraz częściej można spotkać beton polerowany na podłogach w domach czy mieszkaniach.
W jaki sposób wykonuje się posadzkę polerowaną?
Posadzka polerowana jest odmianą posadzki przemysłowej. Są one konstrukcją warstwową, której podstawą jest podłoże gruntowe bądź strop. Każda z warstw spełnia istotną rolę w przenoszeniu obciążeń na podłoże, bądź w ochranianiu warstw zewnętrznych przed uszkodzeniem. Posadzki przemysłowe składają się z trzech warstw:
- Podbudowy,
- Podkładu,
- Podłoża gruntowego.
Technologia wykonania posadzki polerowanej polega na uszczelnieniu betonu, utwardzeniu go oraz na obniżeniu jego ścieralności. W celu utwardzenia betonu wykorzystuje się preparaty akrylowe, krzemianowe bądź polimerowe. Pod wpływem zachodzących reakcji chemicznych substancje te wypełniają pory betonu. Dzięki zastosowaniu dodatków chemicznych można istotnie obniżyć wchłanianie substancji, dzięki czemu posadzka jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.
Następnym krokiem jest polerowanie i szlifowanie, które nadają posadzce połysk bądź matowość. Dzięki polerowaniu znacznie zmniejsza się pylenie betonu, ze względu na usunięcie jego luźnych warstw wierzchnich. Do polerowania wykorzystuje się specjalnych padów polerskich o coraz niższej gradacji, w zależności od pożądanego efektu. Polerowanie zwiększa również możliwy czas eksploatacji posadzki bez konieczności jej wymiany. Posadzki polerowane charakteryzują się dużą gładkością. W większości przypadków występują w klasycznym, szarym kolorze, jednak możliwe jest dodawanie barwników w celu nadania innej barwy.
Największymi zaletami tego rodzaju posadzek jest duża wytrzymałość i łatwość usuwania zabrudzeń. Aby posadzka mogła służyć bez zniszczeń przez lata, konieczne jest poprawne i profesjonalne wykonanie wszystkich warstw. W przypadku, gdy posadzka powstanie na źle wykonanym podkładzie, bardzo szybko przestanie spełniać swoje funkcje.